Daikin Çağrı Merkezi | 444 999 0
layer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer

layer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer

layer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer sublayer

layer sublayer sublayer sublayer sublayer

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bugünkü A enerji seviyesi ile yeni A enerji seviyesi arasındaki fark nedir?

Mevcut enerji etiketi yönetmeliği ile yeni yönetmelik enerji skalaları tamamen farklı hale gelmiştir. Öncelikle her iki yönetmelikte enerji verimliliği ölçülen dış ortam (hava) sıcaklıkları hem ısıtmada hem de soğutmada tamamen değiştirilmiş ve buna görede farklı mutlak sayısal aralıklar yeniden tariflenmiştir.

Neden yeni yönetmelik?

Mevcut yönetmelik hem soğutma hem de ısıtma verimliliği için tek bir dış hava sıcaklığında ölçülen kapasite ve verimlilik değerleri verirken, yeni yönetmelik ıstma ve soğutma sezonlarını kapsayan ortalama/toplam verimliliği ifade eder. Böylelikle pratikte klima kullanımını çok daha iyi temsil eden bir verimlilikten bahsedilmiş olunur.

Soğutmada neden tek bölge? Isıtmada neden üç bölge?

Yaz aylarında dış ortam (hava) sıcaklıkları bölgesel olarak çok büyük değişiklikler göstermemektedir. Örneğin kış aylarında özellikle karasal iklime sahip bölgelerde de yazları sıcak geçebilmektedir. Bu nedenle soğutma sezonu için tek bir bölge tarifi genel olarak yeterli olacaktır.

Ancak ısıtma sezonuna bakınca, dış hava sıcaklıklarının çok daha değişken olabildiğini genel dünya coğrafyası meteorolojik verilerden anlayabiliyoruz. Dolayısıyla kış sezonu için üç ayrı sıcaklık karekteristiği gösteren (daha sıcak, daha soğuk, ortalama) bölge tanımlanması gereği duyulmuştur.

Hangi teknoloji kullanan klimalar bu yeni enerji etiketi yönetmeliğine göre avantajlıdır?

Bilindiği gibi genel olarak iki farklı klima teknolojisinden bahsedebiliriz. Birincisi sabit hız (standard) teknolojisi ve ikincisi de Inverter teknolojisi. Burada özellikle ısıtma sezonu düşünüldüğünde yeni yönetmelikte tariflendiği gibi düşük dış ortam (hava) sıcaklıklarında Inverter klimaların hem performansı hem de verimliliğinin yüksek olduğu gerçeğiyle Inverter klimalar avantajlı duruma gelmektedir. Hatta günümüzün sabit hız (standard) teknolojisine sahip klimaların yeni yönetmelikteki özellikle ısıtmadaki sezonsal enerji verimliliği sınıflarına dahi ulaşamayacağı öngörülmektedir.

Daikin olarak da yeni yönetmelikte olduğu gibi tarflenen yüksek enerji verimliliği sınıflı (SEER ve SCOP) hemen hepsi Inverter teknolojili klimalar olmak üzere bu yıldan (2013) itibaren son kullanıcılar ile buluşmaktadır.

Mevcut ve Yeni yönetmelik arasındaki en önemli farklar nelerdir?

Her iki yönetmelik ve uygulaması test şartları(dış ortam-hava sıcaklıkları), enerji verimliliği sınıfları değerleri ve aralıkları, toleranslar, özellikle ısıtma sezonunda tanımlanan üç bölge, verimlilik hesaplama metodolojisi kapsamlarında tamamen birbirinden farklıdır.

Designed by IDS